Problemy z odżywianiem dzieci..

Witajcie. Dziś poruszymy temat, który obiecałem wam na Facebook'u (https://web.facebook.com/dietetycznefanaberiie/)

.......

Odżywianie dzieci w Polsce.

 Żywienie dzieci w Polsce wygląda niestety źle. I z różnych badań środowiskowych wynika, że z żywieniem jest coraz gorzej. Pomimo wzrostu zainteresowania zdrową żywnością i bycie fit, oraz wiele gazet w ostatnim czasie również, poświęciło kilka stron, na temat zdrowego odżywiania się. Również w internecie jest multum informacji o zdrowym żywieniu, jak być fit.

 Także otoczeni jesteśmy dużą ilości informacji z różnych źródeł, także  wynikiem tego może być zagubienie się rodziców w kwestii odżywiania siebie samych jak i swoich pociech.

  Coraz to nowe kryteria, certyfikaty, oznaczenia jakości czy nazywanie produktów typowymi dla dzieci powodują, że pełni dobrej woli rodzice padają manipulacją  reklamodawców i producentów, przepłacając za żywność, oraz karmią dzieci gorzej , niż gdyby zaufali własnemu instynktowi i zdrowemu rozsądkowi.
 Z braku czasu nie raz rodzice sięgają po gotowe rozwiązania, coraz bardziej dosładzane i przetworzone półprodukty. Dlatego w Polsce mamy narastający w Europie odsetek otyłych dzieci, chorób dietozależnych, które pojawiają się już u uczniów szkół podstawowych, w parze idzie również z tym wiele schorzeń niewynikających z niewłaściwego żywienia. U dzieci mamy do czynienia z typowymi dla nadwagi dolegliwościami, jak choćby problem z koncentracją, osłabieniem odporności.

 Błędnym myśleniem mam jest "Skoro produkt dla dzieci, zupki w słoiczkach, kaszki i do tego są drogie. To chyba produkt jest najlepszy, który mogę swojemu dziecku podawać ?"
 Jeżeli w sklepie spożywczym mamy do wyboru, kolorowy jogurt z doczepioną łyżeczką a jogurt naturalny, z mało kolorowym pudełeczkiem. Wybierzmy właśnie naturalny! Może mało zachęcający ale bardziej zdrowy niż dosładzany, kolorowy jogurt z chemiczną truskawką ...
 Zdarza się, iż dzieci nie przepadają za smakiem jogurtu naturalnego, możemy w tedy do niego dodać jakieś owoce (maliny, truskawki, banana), i będzie o wiele zdrowszy i pożywniejszy.
 Zadbajmy o żywienie naszych dzieci, aby w przyszłym życiu nie borykały się z chorobami nowoczesnego wieku.

 Robiąc zakupy, nie wyłączajmy zdrowego rozsądku, starając się odróżnić marketing od zdrowego produktu.

 Czy otyłość problem zdrowotny ?

 Zapewne każdy z nas wie, że otyłość może doprowadzić do wielu chorób.
Jeżeli otyłość rozwija się w bardzo młodym etapie rozwoju naszych dzieci, to wszystkie zaburzenia metaboliczne, które jej towarzyszą, działają destrukcyjnie na organizm przez wiele lat. Zaczynamy się martwić dopiero, gdy na brzuchu pojawia się tzw. oponka, bądź gdy nasze wyniki pogarszają się. A prawda jest taka, że "otyłość" zaczyna się długo, długo przed tym zanim o niej pomyślimy, czy zdamy sobie sprawę, że właśnie ona nas dotyczy.
 Otyłość jest tak bardzo niebezpieczna i szkodliwa, że bardzo mnie to zastanawia, dlaczego nie jest to temat poruszany we wszystkich mediach, szkołach czy na pierwszy stronach gazet.

 Oczywiście otyłość u czterdziestolatka mężczyzny czy kobiety, która przeszła menopauza również jest szkodliwa. Ale w jakim czasie ona szkodzi nam dorosłym, a jak długo pustoszy organizm naszych dzieci. . .


   A wy jak odżywiacie swoje dzieci? Staracie się zdrowo, czy jednak pozwalacie im na wszystko ?


Zdjęcia do wpisu zostały zaczerpnięte z stron : 
https://kobietamag.pl/jak-chronic-dziecko-przed-otyloscia/

http://www.newsweek.pl/wiedza/nauka/polsko--odchudz-swoje-dzieci-,107734,1,1.html

Komentarze

  1. Fajnie, że został poruszony ten temat. Ja swoje dzieci staram odżywiać zdrowo. Mój haczyk na to, to wspólne gotowanie i przyrządzanie posiłków.
    Pozwólmy dziecią w kuchni się trochę pobrudzic...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty