Woda = Życie

 Cześć witajcie ! Dawno mnie nie było, ale jest to spowodowane dosyć dużym projektem, który dla Was przygotowuję !
Mam tylko taką nadzieję, że się on Wam spodoba ! !  


 Po tak dłuższej przerwie postanowiłem, że dziś sobie porozmawiamy o czymś oczywistym. Ale nadal zbyt mało osób się do tego stosuje.

 Czy picie wody stało się modne?

Z swojego doświadczenia wiem, że spora część ludzi nie zwraca uwagi ile wody dziennie wypija, czy w ogóle zapewnia swoje zapotrzebowanie na wodę ! Ale dzięki reklamą, świadomość ludzi nieco wzrasta i bardzo dobrze!
Jeżeli pijesz wodę! To wiedz, że jesteś w formie i dbasz o siebie.
Ale ! Czy pijąc wodę tak naprawdę wiemy co pijemy ? Może się okazać, że pijąc wodę z kranu dostarczymy dużo więcej minerałów, niż pijąc wodę z butelki.


  Po co nam ta Woda ?

 Woda jest niezbędna ludziom jak i wszystkim istotą do życia. Dzięki niej nasze organizmy prawidłowo funkcjonują. Woda odpowiada za prawidłowe przenoszenie składników odżywczych z pożywienia do komórek organizmu i prowadzi do wydalania z nich zbędnych produktów przemiany materii, m.in. związków toksycznych.
Woda również jest potrzebna do przenoszenia wielu innych substancji, do których należą hormony, enzymy. Również istotną funkcją jest regulacja temperatury naszego ciała.
Zatem woda stanowi podstawę życia ! !

  Ciało dorosłego człowieka powinno składać się ok. 60% wody, ciało dziecka zawiera je proporcjonalnie więcej ok. 75%.

 Utrata niecałych 3% wody powoduje zmęczenie, większa utrata, która sięga ok. 10% zagraża już życiu. Ilość wody w naszym organizmie zależne jest od wielu czynników takich jak: wiek, aktywność fizyczna, temperatura i wilgotność otoczenia, cech osobniczych, w tym gospodarki hormonalnej, jak i jakości i ilości wypijanych płynów.
Jednak jeżeli chodzi o spożywanie pokarmu, to tu znaczenie ma ilość zawartości soli kuchennej.

  Uznałem, że również dodam wam ciekawostkę, związaną z podziałem wód butelkowanych.

Wody butelkowane dzielmy ze względu na ich mineralizację i skład chemiczny (zawartość minerałów w litrze wody):
 • Bardzo niskozmineralizowana
  - nie więcej niż 50 mg/l
 • niskozmineralizowana
  - nie więcej niż 500 mg/l
 • średniozmineralizowana
  - od 500 do 1500 mg/l
 • wysokozmineralizowana
  - powyżej 1500 mg/l
Co kupujemy w butelce ?

Na naszym Polskim rynku możemy znaleźć różne rodzaje wód butelkowanych. Wśród nich wyróżniamy naturalne wody źródlane, naturalne wody mineralne, wody lecznicze oraz wody źródlane wzbogacone w składniki mineralne, czyli tzw. wody stołowe.

  Czym różni się woda źródlana od wody mineralnej ? 


Woda mineralna o zawartości powyżej 1000 mg składników mineralnych na litr wody, uważane są za bardzo dobre źródło służące wzbogaceniu naszej codziennej diety. Obfitują w wapń, magnez, jak również sód, potas, chlorki i wodorowęglany. Jednak do najczęściej wybieranych przez konsumentów wód butelkowanych należą wody źródlane, zawierające poniżej 500 mg składników mg/l,często mylone z wodami mineralnymi.

A czemuż się tak dzieje ? Proste ! Zbyt mała ilość konsumentów czyta etykiety ! Nie wszyscy wiedzą, że wybierana przez nich woda to nie woda mineralna, lecz zwykła woda źródlana.
Dlatego czytajmy etykiety i nie dajmy się dużym koncernom, których stać na kampanie reklamowe, gdzie chwalą swój produkt i wprowadzają konsumentów w błąd !
Ale również nie jest tak, że wody źródlanej nie należy pić – każdy rodzaj jest lepszy niż żaden. Jeżeli prowadzicie aktywny tryb życia, dużo pracujecie intelektualnie, fizycznie, uprawiacie sporty czy jednoznacznie aktywnie spędzacie czas, warto wybierać wody, które dostarczą nam więcej cennych składników, czyli warto wybierać wody mineralne ! !

  Woda z gazem czy bez gazu ? ? 

Zawartość dwutlenku węgla w wodzie nie ma wpływu na samopoczucie osób zdrowych, które ją piją. Jedynie osoby chorujące na schorzenia przewodu pokarmowego i stany zapalne gardła powinny wody gazowane odstawić i pić niskonasycone wody bądź po prostu wody niegazowane.
Dwutlenek węgla na wiele korzystnych właściwości: poprawia smak wody czy działa bakteriostatycznie.

Jak długo można bezpiecznie przechowywać wodę po otwarciu ? ?  

Teraz wydaje mi się dosyć istotna kwestia. A wiele ludzi ją bagatelizuje gdyż uważa, że woda nie ma daty przydatności, a jednak ma!

  Niestety, na zdecydowanej większości wód producenci nie umieszczają takiej informacji, a jest ona dosyć istotna w przypadku wód w większych opakowaniach. Prawo w Polsce nie wymaga umieszczania takiej informacji. Chociaż według mnie, ta informacja powinna być umieszczona na opakowaniu.. A wy jak uważacie ? ? 
Woda po otwarciu zazwyczaj przez parę godzin zachowują swoje właściwości, dlatego zbyt długie przechowywanie nie jest korzystne, stwarza ono dodatkowe możliwości namnażania się drobnoustrojów.

  Woda z butelki czy lepsza z kranu ? 

 Woda butelkowana jest pozyskiwana z zasobów podziemnych. To woda pierwotnie pozbawiona zanieczyszczeń chemicznych i mikrobiologicznych. Woda tzw. kranówka podlega procesowi uzdatniania, co oznacza, że dąży się do tego, by mogła być wykorzystywana w gospodarstwach domowych i również nadaje się ona do picia.

  Ale czy na pewno ? Woda kranowa podlega badaniom aż pod względem 70 parametrów: chemicznych, fizykochemicznych i mikrobiologicznych. Natomiast ze względu dość długą drogę, jaką musi ona pokonać z wodociągów do naszych domów, przez rurociągi, które niestety nie zawsze są w odpowiedni stanie. Może nastąpić zmiana jej składu na mniej korzystny. 
Wody butelkowane są restrykcyjnie kontrolowane.
Więc wniosek sam się nasuwa na myśl. Ale wybór zostawiam Wam samym!

   Czego powinniśmy szukać na etykietach wód butelkowanych ? ? 

Kupując wodę butelkowaną zwróć uwagę, czy owe informacje znajdują się na jej etykiecie;
 • nazwa i lokalizacja ujęcia
 • nazwa i adres zakładu rozlewczego
 • nazwa rodzajowa wody (naturalna woda mineralna, naturalna woda źródlana, woda stołowa)
 • nazwa handlowa wody np. Muszynianka, Żywiec Zdrój, Kropla Beskidu, Nałęczowianka…
 • zastosowane procesy uzdatniania wody
 • informacje o zawartości podstawowych jonów: sodu, potasu, magnezu, wapnia, chlorku, wodorowęglanów, siarczanów.
Ostatnia informacja, którą podałem nie jest wymagana w przypadku wód źródlanych, ale często producenci ją umieszczają.  


Zdjęcia użyte w dzisiejszym wpisie zostały pobrane z stron:
* https://ciekawostka.net/woda-alkaliczna-zabija-komorki-raka-prosty-przepis/

*http://www.krmg.com/news/local/tulsa-again-the-brink-mandatory-water-restrictions/vngKWrlmWJC4hVyBUW65tO/


Komentarze

 1. Witam. Ciesze się, że poruszyliście właśnie ten temat. Co do wyboru wody, kiedyś sama miałam z tym problem, gdyż uważałam wodę źródlaną za lepszą. Sama nie wiem czemu miałam taką myśl w głowie.
  Może wpływ na moje myślenie miały właśnie reklamy wszystkich dużych korporacji, którzy wmawiają nam iż ich woda jest najlepsza i tylko należy ją pić ...

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty